SIEDEMNASTA EDYCJA KONKURSU:

WYNIKI DOLNOŚLASKIEGO FINAŁU:

Odpowiedzi uczestników konkursu oceniało jury w składzie:

• Piotr Migocki- przewodniczący. Dyrektor ZSP 17
• Teresa Bazała- noworudzka radna, nauczyciel historii
• Monika Mikuczewska Oddziałowe Biuro Edukacji IPN we Wrocławiu
• Krystyna Kochan -przewodnicząca MOZ NSZZ ”Solidarność” Wrocław-Krzyki Pracowników Oświaty i Wychowania.
• Sławomir Strzelecki-wizytator w Dolnośląskim Kuratorium Oświaty

ZSO Kłodzko
VIII Wrocław
Nowa Ruda

Uroczystość wręczenia nagród uświetniona została występem chóru Bel Canto prowadzonego przez p. Edytę Kołacz.

Siedemnasta edycja konkursu w Siedemnastce skłania do podsumowań.

Początki, jak to z początkami bywa, były mało spektakularne. W 2001 roku pierwsza edycja konkursu, adresowana tylko do uczniów szkół podstawowych, spotkała się z zainteresowaniem sześciu uczniów. Można śmiało stwierdzić, że organizatorów i gości było więcej niż uczestników. Z czasem formuła ewoluowała i od kilkunastu lat rywalizują w konkursie także uczniowie gimnazjów i liceów. Początkowo drużyny z Dolnego Śląska spotykały się tylko we Wrocławiu. W godzinach porannych uczniowie rozwiązywali test. W tym samym dniu testy były sprawdzane i przeprowadzano finał. Obecnie eliminacje okręgowe we Wrocławiu i Kłodzku odbywają się miesiąc przed finałem. Każdego roku, we wszystkich etapach konkursu, bierze udział około 300 uczniów. Nad przedsięwzięciem roztoczył opiekę merytoryczną IPN, patronaty sprawują: od 2003 Kurator Dolnośląski, od 2002 Prezydent Wrocławia, a od tego roku C.H. Zajezdnia. Wśród osób, które sprzyjały rozwojowi konkursu był Tomasz Surowiec, legenda Solidarności. Wielokrotnie mieliśmy zaszczyt i przyjemność gościć p. Tomasza w Siedemnastce. W ciągu siedemnastu lat wiele szkół pomagało w organizacji konkursu: G 25, IV LO, Ecola gimnazjum i liceum, Gimnazjum i Liceum Salezjańskie. Obecnie współpracujemy z XIII LO i XIV Gimnazjum. Dzięki hojności sponsorów: organizacji związkowych NSZZ „Solidarność”, Wydziałowi Edukacji, IPN i współorganizatorowi konkursu Zarządowi Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk laureaci i uczestnicy otrzymują liczne i wartościowe nagrody.

W tym roku, z racji siedemnastkowego jubileuszu, zdobywcy pierwszych miejsc wraz z opiekunami zostali nagrodzeni kilkudniową wycieczką do Gdańska – do kolebki Solidarności. Fundatorem nagrody głównej jest p. Jarosław Krauze-wrocławski radny, skarbnik ZR NSZZ Solidarność Dolny Śląsk. Pan Krauze będzie przewodnikiem młodzieży w czasie wycieczki.

Pozostałymi, bardzo szczodrymi sponsorami byli:
• Centrum Historii Zajezdnia
• Instytut Pamięci Narodowej
• Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ ’Solidarność” Wrocław Krzyki
• Zakładowa Organizacja Związkowa NSZZ”S” Pracowników Volvo Polska
• MOZ NSZZ “Solidarność” przy MPK Sp z o.o. we Wrocławiu
• Stowarzyszenie Przyjaciół SP 17
• Zarząd Regionu NSZZ „S” Dolny Śląsk
• Zarząd Województwa Dolnośląskiego
• Wydział Edukacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu

Z okazji jubileuszu mieliśmy okazję wyrazić wdzięczność wyjątkowym osobom, które wywarły wpływ na kształt konkursu, na jego rozwój. Podziękowaliśmy noworudzkiej radnej p.Teresie Bazale, która od 2003 roku organizuje okręgowe eliminacje w Kłodzku, współorganizuje finał dolnośląski, każdego roku bierze udział w pracach konkursowego jury. Dzięki p. Jarosławowi Krauze konkurs zmienił formułę i adresowany jest do uczniów wszystkich rodzajów szkół z naszego województwa. Pan Krauze nieustannie inspiruje organizatorów do działań i udziela wszelkiej pomocy.

Miło było nam w tym roku gościć:

•Panią Terese Bazałę – noworudzka radna
•Pana Jarosława Krazue-radnego Rady Miejskiej Wrocławia
•Panią Marię Zapart-z- ca przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ”Solidarnośc” Dolny Śląsk
•Panią Krystynę Kochan przewodnicząca MOZ NSZZ „S” Pracowników-Oświaty i Wychowania Wrocław-Krzyki
•Panią Mariolę Korytko dyrektor Przedszkola nr 9 w ZSP 17
•Panią Monikę Mikuczewską-Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej we Wrocławiu IPN
•Pana Sławomira Strzeleckiego- wizytatora Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty
•Pana Juliusza Woźniaka- rzecznik Centrum Historii Zajezdnia

Upłynęło siedemnaście lat od pierwszej edycji konkursu. Bez pomocy wielu osób ten konkurs nie mógłby istnieć. W tym roku szczególne podziękowania kieruję do:

•Współorganizatora konkursu: Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Dolny Śląsk
•IPN-u za opiekę merytoryczną
•Kuratorium Dolnośląskiego za wieloletni patronat
•Pani Krystyny Kochan Przewodniczącej MOZ Pracowników Oświaty i Wychowania Wrocław Krzyki-pomoc w organizacji
•Anny Pandury- nauczycielki historii z XIII LO
•Anny Masłowskiej -nauczycielki historii G14
•Joanna Łaźniowska- nauczycielki historii G14

Pracowników Siedemnastki:

Pawła Sobiegraja, Agnieszki Bieganowskiej, Katarzyny Kaniowskiej, Justyny Smugi, Barbary Zawadzkiej, Marzeny Wilewicz, Edyty Kołacz, Ewy Janeczek

Dyrekcji ZSP 17

Naszych uczennic:
Z klasy 6 b: Klaudii, Marceli, Korneli i Asi
Z klasy 6c : Jagodzie, Małgosi
Z klasy 6e: Amelii, Klaudii i Natalii

Do zobaczenia w przyszłym roku.

Małgorzata Skrobot
Koordynator konkursu