Wprowadzenie | Zadania obliczeniowe | Zadania zamknięte | Zadania otwarte |
Zadania kłopotliwe | Zadania uzupełniające


 Zadania uzupełniające

 

I - Liczby naturalne

Możliwość wykorzystania:  kl. IY – przy realizacji danego materiału, przy powtórkach

                                               kl.  V – przy realizacji materiału, przy powtórkach

                                               kl. VI – przy powtórkach

A)    Zadania dotyczące obliczeń pieniężnych ( sklepy , banki, opłaty domowe itp. )

 

1.      Uczniowie klasy IV a kupili 32 bilety do kina, a uczniowie klasy IV b 29 biletów. Jeden bilet kosztował 9 zł. O ile więcej zapłacili  za bilety uczniowie klasy IV a?

2.      Ciastko kosztuje 2 zł. Ile takich ciastek można kupić za 25 zł ?

3.      Ile gałek lodów można kupić za 4 zł, jeżeli jedna gałka kosztuje 80 groszy?

4.      Cenne przedmioty najlepiej przechowywać w sejfach. Sejf można wynająć w banku. Opłaty za skrytki sejfowe w pewnym banku wynoszą: dziennie  1zł – miesięcznie 15 zł – rocznie 100zł. Ile kosztuje wynajęcie skrytki w banku na   okres

a)      od 3 lutego do 10 lutego ( tego samego roku )

b)      od 24 maja do 39 maja ( tego samego roku )

c)      na rok i cztery miesiące

d)      na sześć miesięcy

5.      dziesięć lat temu klient ulokował na koncie kwotę, która co pięć lat zwiększała się dwukrotnie. Teraz klient odebrał 1200 zł. Jaką kwotę wpłacił dziesięć lat temu?

6.      Kwota ulokowana na koncie w banku zwiększa się  co 3 lata o połowę. Klient oddał do banku 2000 zł. Ile pieniędzy będzie miał na koncie po 3 latach?

7.      W pierwszym półroczu ubiegłego roku państwo Kowalscy zapłacili łącznie za gaz i elektryczność 205 zł W drugim półroczu za gaz zapłacili o 33 zł mniej, a za elektryczność o  24 zł więcej. Ile zapłacili w drugim półroczu za gaz i elektryczność łącznie?

8.      Na rachunku pocztowym kwotę 11204 należy napisać słownie. Wykonaj to.

9.      Stała miesięczna opłata za telefon komórkowy wynosi 24 zł. miesięcznie.  Pan Jan w marcu zapłacić musiał o 12 zł więcej a w kwietniu o 15 więcej niż w pozostałych miesiącach roku, w których płacił stałą opłatę. Ile zapłacił w ciągu roku pan Jan za telefon komórkowy.

10.   Państwo Wolscy zamierzają kupić pralkę na raty. Pierwsza wpłata wynosi 460 zł.. Pozostała kwota ma być spłacona w 12 miesięcznych ratach po 85 zł za każdą. Ile zapłacą państwo Wolscy za pralkę

 

B)    Zadania dotyczące wycieczek, wakacji, wyjazdów.

 

1.      Jadąc na wycieczkę każdy z uczniów zapłacił 35 zł za przejazdy pociągami, 12 zł. za przejazdy autobusami, 35 zł za noclegi, 65 zł za wyżywienie oraz 5 zł. za wstęp do muzeum. Ile kosztuje wycieczka dla 28 uczniów?

2.      Za dzień pobytu w domu wczasowym „Bursztyn trzeba zapłacić 91 zł. Ile kosztują tygodniowe wczasy w „Bursztynie”

3.      Ośrodek wypoczynkowy „Sasanka oferuje następujące ceny: nocleg jednej osoby w pokoju jednoosobowym 45 zł – w pokoju dwuosobowym 35 zł. – dostawka (łóżko polowe do pokoju) 15 zł. Wyżywienie: śniadanie 7 zł - obiad 12 zł – kolacja 9 zł. ( dziecko do lat siedmiu płaci  połowę ceny za każdy posiłek ).

      Małżeństwo z 6 – letnim dzieckiem chce wykupić wczasy na 14 dni. Ile  zapłacą za pobyt   z pełnym wyżywieniem, jeżeli dziecko będzie spało na dostawionym łóżku polowym?. Ile zapłacą, jeżeli wykupią tylko obiady ?

4.      Przebywający na tygodniowych wczasach pan Karol postanowił codziennie rano biegać. Pierwszego dnia biegał 20 minut a każdego następnego dnia miał biegać o 5 minut dłuzej niż dnia poprzedniego. Ile czasu postanowił poświęcić na bieganie pan Karol podczas pobytu na wczasach?

5.      Rodzina złożona z siedmiu osób ma zamiar wypożyczyć siedem koni w stadninie „Kasztanka”  Właściciel zaproponował aby sami wybrali możliwość zapłaty : albo zapłacą po 30 zł. od każdej osoby, albo od pierwszej osoby zapłacą 2zł, od drugiej 2 razy więcej niż od pierwszej, od trzeciej dwa razy więcej niż od drugiej itp. Który sposób płacenia jest dla nich korzystniejszy?

6.      Pierwszego dnia wakacji słońce wzeszło o godz. 4,19 a zaszło o 21,00, Ostatniego dnia wakacji wschód słońca był o godzinie 5,43 a zachód o 19,43. O ile krótszy był ostatni dzień wakacji od pierwszego?

 

C)      Remonty ( oprócz umiejętności działań na liczbach naturalnych dochodzi   umiejętność obliczania pól )

 

1.      Puszka lakieru wystarcza na pomalowanie 10 m2 drewna. Oblicz ile puszek należy kupić na trzykrotne polakierowanie drewnianej podłogi w dwóch pokojach: pierwszy o wymiarach 4 m na 5 m, a drugi 2m na 3m.

2.      Metr kwadratowy parkietu kosztuje 47 zł. Ile trzeba zapłacić za 67 metrów kwadratowych parkietu?

3.      Parkiet jest pakowany w jednakowe paczki. Dwie paczki zawierają w sumie metr kwadratowy parkietu i ważą razem 12 kg. Ile waży 12 paczek i ile metr ów kwadratowych się w nich znajduje.

4.      Metr kwadratowy wykładziny dywanowej, która ma szerokość 2m kosztuje 37 zł. Klient kupuje kawałek tej wykładziny o długości 3m. Ile zapłaci?

5.      Przyklejenie wykładziny podłogowej kosztuje 8 zł za metr kwadratowy. Państwo Nowakowie chcą położyć wykładzinę w dwóch pokojach o wymiarach 4m na 3m i 3 m na 5 m. Ile zapłacą za przyklejenie tej wykładziny

6.      Pokój ma kształt prostopadłościanu o wymiarach 4 m x 5m x 3m. w pokoju są drzwi o wymiarach 1 m x 2m oraz dwa okna każde o wymiarach 1m x 1m. Ściany i sufit pokoju pomalowano dwukrotnie. Ile puszek farby zakupiono, jeżeli puszka starcza na pomalowanie 8 metrów kwadratowych powierzchni 

 

 II - Liczby naturalne i ułamki dziesiętne

Możliwość wykorzystania – kl. IV   przy realizacji materiału, przy powtórkach ( tylko zadania dotyczące dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych

                                            -     kl. V  przy realizacji bieżącego materiału, powtórki,

-         kl. VI  materiał bieżący, powtórki

-          

A)     Zadania dotyczące obliczenia pieniężnych ( zakupy, bank, poczta, itp. )

 

1.      Dziewczynka ma 5 zł. Chce kupić jak najwięcej dropsów po 80 gr. i lizaka po 90 gr. Ile dropsów dostanie?. Jaka będzie reszta ? ( 4,5,6 )

2.      Batony są po 1 zł 20 gr. Jeden chłopiec ma 4 zł. a drugi 2 zł. Ile batonów może kupić każdy z chłopców? Ile reszty dostaną? Ile batonów mogliby kupić chłopcy, gdyby połączyli swoje oszczędności? ( 4,5,6 )

3.      Rachunek w cukierni wyniósł 13,70 zł. Klient płaci banknotem 50 zł. Ile reszty powinien otrzymać ( 4,5,6 )

4.      Wyjeżdżając na stałe za granicę Zapominalski zostawił na koncie w banku kwotę 20 zł i 30 gr.  Po każdych pięciu latach kwota na tym koncie podwaja się. Ile pieniędzy będzie na koncie po 10 latach? ( 4,5,6 )

5.      Krzyś kupuje dwie tabliczki czekolady jedną za 1,90 zł, a drugą za 2zł i 4 gr. Ile reszty otrzyma z 5 zł. ( ( 4,5,6 )

6.      Klientka kupuje  30 dag ciastek, których kilogram kosztuje 20 zł. Płaci banknotem 10 zł. Ile reszty powinna otrzymać ( 4,5,6 )

7.      Piotrek obliczył, że jeżeli kupi 2 pączki i sok to zostanie mu 3 zł.  Kupił jednak ten sam sok co zamierzał, ale zamiast pączków kupił ciastka, każde o 20 groszy tańsze niż pączek. Ile pieniędzy zostało Piotrkowi ? ( 4,5,6 )

8.       Ile trzeba zapłacić za 21 dag szynki, której kilogram kosztuje 23 zł. ( 5, 6 )

9.      Miesięcznik „ Ekologia „ kosztuje 4,99 zł. Ile zapłacisz za ten miesięcznik w ciągu roku? ( 5,6 )

10.  Oblicz ile zapłaci klient, który kupuje 10 jajek po 40 groszy, 5 bułek po 90 gr, 2 kostki masła po 2,35 zł, 8 kartonów mleka po 8 zł 5 gr i pół kilograma cukierków po 12,6 zł za kilogram? ( 5,6 )

11.  Opłaty za wodę :  zużycie 1m3 wody zimnej – 2,10 zł, podgrzanie 1 m3 wody – 4,88 zł. Uwaga! Zużywając wodę ciepłą, płacimy za zużycie wody zimnej oraz jej podgrzanie. Np. za 1 m3 wody ciepłej zapłacimy więc ( 2,10 + 4,88 ) ( 5,6 )                  Pewna rodzina zużyła  w ciągu roku 75 m3 wody. Ciepłej oraz 110 m3 wody zimnej . Ile to kosztowało?

12.   

                         

List zwykły

miejscowy

zamiejscowy

Do 20 g

Ponad 20g do 50g

Ponad 50 g do 100 g

Ponad 100g do 250 g

Ponad 250 g do 500 g

Ponad 500 g do 1000 g

Ponad 1000 g do 1500 g

Ponad 1500 g do 2000 g

0,55

0,80

1,00

1,20

1,50

1,90 

2,40

3,50

0,65

1,00

1,20

1,50

1,90

2,40

3,00

3,80

       Agencja reklamowa ze Szczecina rozsyła 100 listów do mieszkańców Międzyzdrojów. Każdy list waży 20 g. Ile kosztuje ta przesyłka? ( 5,5,6 )

13.  Ile trzeba zapłacić za 100 identycznych listów, które ważą razem 4 kg. Listy będą przesyłane z Warszawy do Poznania? ( 5,6 )

  1. Poczta w Polanicy wysłała dziś następujące listy: 6 listów do Wrocławia ważących 45 g każdy, 22 listy do Warszawy ( każdy list ważył 1000 g ) i 18 listów do Polanicy , które razem ważyły 3,6 kg ( każdy list ważył tyle samo. Ile zapłacono za te przesyłki? ( 5,6 )

B)     Zadania dotyczące wyjazdów, wycieczek

 

1.      Informacje dotyczące pobytu w schronisku: nocleg 1 osoby 15zł – herbata  1,20 zł – jajecznica 4 zł – porcja sera 2,80 zł – porcja kiełbasy 3,20 zł – bułka 1 zł – kromka chleba 20gr.  Grupa 10 turystów postanowiła zanocować w schronisku i rano zjeść tam śniadanie, zamawiając dokładnie to samo dla każdego. Turyści mogą wydać 200zł. Poradź im co zjeść na śniadanie. ( 4,5,6 )

2.      Czteroosobowa rodzina z czwartku na piątek zanocowała w schronisku. Ponieważ byli bardzo głodni zamówili: 12 kromek chleba, 2 porcje sera, 4 porcje kiełbasy, jajecznicę dla każdego i po herbacie. Ile złotych zapłacą za nocleg i jedzenie? ( wykorzystaj dane z zadania nr 1 ) ( (5,6 )

3.      Turysta przeszedł 7 kilometrów ciągu 1 godz. i 10 min. Ile czasu zużyje na przejście 10 kilometrów, jeżeli będzie szedł w takim samym tempie jak poprzednio. ( 5,6  )

4.      W smażalni „Pod Złotą Rybką” za 10 dag  dorsza należy zapłacić 3,50 zł a za surówkę 3,30 zł. Ile trzeba zapłacić za 2 porcje dorsza po 15 dag i dwie surówki ( 5,6 )

5.      Klient zjadł 28 dag dorsza i surówkę ile zapłacił? ( 5,6 )

6.       Grupa piechurów opracowała trasę swojej wycieczki, mierząc poszczególne jej etapy na mapie w skali 1:50000. Były to długości: 8 cm, 7 cm, 7.5 cm, 6.5 cm, 10 cm i 11cm. Ile czasu będą potrzebować piechurzy na pokonanie zaplanowanej trasy, jeżeli w ciągu godziny będą pokonywać 5 km, a po każdych 2 godzinach będą odpoczywać przez trzydzieści minut? (5,6 )

7.      Jadąc na urlop pan Zbigniew zatankował 54 litry benzy6ny. 1 litr kosztuje 1,92 zł. Ile pan Zbigniew zapłaci za benzynę? ( 5,6 )

8.      W ogłoszeniu za jedno słowo ( także jedną liczbę ) płaci się 85 groszy. Oto treść ogłoszenia.:  Wakacje we Włoszech. Za czternastodniowy turnus płacisz zaledwie 820 złotych. Skorzystaj z okazji. ( 4,5,6 )

 

C)     Remonty

 

1.      Pokój w kształcie prostokąta ma wymiary 4,80 m x 5,20 m, a drzwi do tego pokoju mają szerokość  80 cm.  Czy 20 metrów listwy podłogowej wystarczy na wykończenie podłogi w tym pokoju? ( 4,5,6 )

2.      Puszka lakieru wystarcza na polakierowanie 10 m2 drewna. Oblicz, ile puszek lakieru trzeba kupić, aby trzykrotnie polakierować drewnianą podłogę w dwóch pokojach, przy czym w jednym pokoju ma ona wymiary 3,4 m x 4,3 m a w drugim 2,8 na 4,1 m.( 5,6 )

3.      Pan Arek remontował basen. Basen ma kształt trapezu prostokątnego, w którym podstawy wynoszą 20,4 m i 15,6 m, a krótsze ramie ma 10 m. Głębokość baseny wynosi 1,5 m. Ile litrów wody zmieści się w tym basenie (6 )

4.      Klientka kupuje kafle na podłogę o wymiarach: 2,1 m x 3,4 m. Podobają jej się kafle kwadratowe o boku 30 cm, ale w sklepie są tylko trzy paczki po 25 sztuk i dwa kafle luzem. Czy to wystarczy? ( 5,6 )

5.      kafle o wymiarach 0,3 m x 4 dm są pakowane w paczki po 25 sztuk. Jaką największą powierzchnię można ułożyć  z 2 paczek kafli ( 4,5,6 )

6.      Firma montująca żaluzje liczy 140 zł za m2 żaluzji oraz dolicza za montaż 13 złotych od okna. Ile trzeba zapłacić za żaluzje na 5 okien, w których dwa mają wymiary 1,2m x 7 dm, a trzy maja po 110 cm x 6 dm? ( 5,6 )

7.      Remontowano podwórko. W środku kawałka ziemi w kształci rombu o przekątnych 60 m na 45 m umieszczono prostokątną piaskownicę o wymiarach 10 m na 5 m. Pozostały obszar obsiano trawą. Woreczek trawy wystarczy na obsianie 6 m2 powierzchni. Ile woreczków należy kupić? Ile zapłacono za trawę, jeżeli jeden woreczek kosztuje 7,4 zł.  ( 6 )

 

 

 III - Ułamki zwykłe, dziesiętne, procenty, liczby ujemne

 

Możliwość wykorzystania:   kl. V ( bez liczb ujemnych ) – materiał bieżący, powtórki.

                                               kl. VI – materiał bieżący, powtórki.

 

 

 

A)    obliczenia pieniężne ( sklepy, banki, poczta, itp.}

  

1.      Pewna pani spędziła  wczorajszego dnia na zakupach, w tym 0,75 czasu w sklepach z obuwiem. Jaką część wczorajszego dnia spędziła ta pani w sklepach z obuwiem?

2.      Pan Adam miał 400 zł. Czwartą część posiadanych pieniędzy wydał w sklepie spożywczym, 20% pozostałej kwoty w sklepie sportowym. Ile pieniędzy zostało panu Adamowi?

3.      Oblicz, jaki zysk ma sprzedawca na 50 parach skarpet, jeżeli w hurtowni płaci po 2,40 zł za parę a sprzedaje o 15% więcej.

4.      Marek kupił lody na patyku, płacąc za nie 60 groszy. Za jakiś czas zobaczył takie same lody w innym kiosku. Tym razem kosztowały aż 1,5 zł. O ile procent były droższe?

5.      Klient bierze kredyt w wysokości 1200 zł. Kwotę kredytu powiększoną o 12%, spłaci w 12 równych ratach. Jak wysoka będzie rata?

6.      Bluzka kosztowała 64 zł. Jej cenę podwyższono o 30% a następnie nową cenę zmniejszono o 30%. Ile kosztuje obecnie bluzka?

7.      Opłata za 1 minutę rozmowy telefonem komórkowym wynosi 2zł. W marcu nastąpiła promocja polegająca na 15% obniżce. Ile zapłacił za rozmowy  w marcu Wojciech, jeżeli „wydzwonił” 24 minuty.?

8.      Pan Bąk spłaca pożyczkę w czterech ratach. W pierwszej racie zwróci połowę pożyczonej kwoty, w drugiej czwartą jej część a w trzeciej . Jaka część pożyczki będzie zwrócona w czwartej racie?

9.      Pani Asia i Basia kupiły jabłka w dwóch różnych sklepach. Pani Asia zapłaciła 11,20 zł za 3,5 kg a pani Basia zapłaciła 7,75 zł za 2,5 kg. Która z pań kupiła tańsze jabłka? Jaka była różnica cen na kilogramie?

10.  Klient kupuje 6m2 płytek w cenie netto 24,30 zł za metr kwadratowy. Oblicz, ile zapłaci, jeżeli VAT wynosi 7%

11.  Drukarka komputerowa kosztuje netto 1690 zł. Do ceny tej trzeba doliczyć 22%  VAT – u. Jaka jest cena brutto tej drukarki.

12.  1 marca pan Jan miał 430 zł długu. 31 marca wziął wypłatę i po oddaniu długu zostało mu 1123,40 zł. Ile wynosi wypłata?

 

B)    Wycieczki, wyjazdy

 

1.      Nocleg w hotelu „Sonata” w Dusznikach kosztuje 42 zł od osoby. Jeżeli ktoś przebywa co najmniej 4 doby to za każdą  następną dobę ( piątą, szóstą, itp. ) dostaje rabat 10%. Ile zapłaci za noclegi małżeństwo, które przyjechało 18 maja a wyjechało 31 maja ( tego samego roku ).

2.      Rodzina jechała samochodem nad morze. Trasa liczyła 660 km. Po przejechaniu  trasy nastąpił odpoczynek. Kolejny odpoczynek nastąpił po przejechaniu 80% całej trasy. Po przejechaniu ilu kilometrów nastąpiły odpoczynki?

3.      Podczas tygodniowego pobytu nad morzem pani Kasia postanowiła opalać się z umiarem. Pierwszego dnia opalała się przez pół godziny, a każdego następnego dnia zwiększała o 5 minut czas przeznaczony na opalanie. O ile dłużej opalała się ostatniego dnia niż pierwszego. Pan Rysio poświęcił na opalanie tylko 10% czasu, który poświęciła pani Kasia. Ile czasu opalał się pan Rysio?

4.      Klasa piąta wybiera się na wycieczkę do zoo. Wychodzą ze szkoły o godzinie 9 rano. Czy zdążą wrócić do szkoły do godziny 13,30, jeżeli na pobyt w zoo przeznaczą 3 godziny, dojście do przystanków tramwajowych zajmie im łącznie  czasu spędzonego w zoo, jazda tramwajem w jedną stronę trwa 15% czasu spędzonego w zoo a tramwaj jeździ co 20 minut.

5.      Rodzina jadąc na wakacje zrobiła zapasy żywności. Zakupili: 15 opakowań makaronu po 1,40 zł za opakowanie ( jeżeli koszt makaronu przekroczy 20 zł kupujący otrzymuje 5% zniżki ). Ponadto kupili 32 zupki w proszku po 90 groszy za każdą. Zobaczyli też następującą ofertę: promocja! Dziś konserwy mięsne, kosztujące 2zł są 10% tańsze. Skorzystali z okazji i zakupili 15 tych konserw. Ile zapłacili za zakupy?

6.      Podróżnik będąc na Antarktydzie zanotował najniższą temperaturę ( - 52°C) a będąc w Afryce zanotował temperaturę 56°C. O ile stopni więcej było w Afryce niż na Antarktydzie? ( tylko klasy 6 )

7.      Turysta będąc w zimie nad morzem notował codziennie o godzinie 12,00 temperaturę.

poniedziałek

wtorek

środa

czwartek

piątek

sobota

niedziela

1°C

- 3°C

- 2°C

2°C

- 3°C

0°C

- 2°C

             

Oblicz średnią arytmetyczną tych temperatur. ( tylko klasy 6 )

8.      Turyści będąc w USA  zobaczyli na termometrze temperaturę 23 stopnie Fahrenheita. Chcąc przeliczyć tę temperaturę na stopnie Celsjusza należy skorzystać ze wzoru       9c = 5( f – 32 ). Gdzie przez f oznaczono liczbę stopni Fahrenheita a przez c liczbę stopni Celsjusza. Ile stopni Celsjusza  zobaczyli turyści ( klasa 6 )

9.      Pan Wojtek zarabia 1600 zł miesięcznie Od września do maja oszczędza na wakacje. We wrześniu, październiku i listopadzie odłożył   pensji w każdym miesiącu a w pozostałych miesiącach po 15% pensji. Ile pieniędzy odłożył na wakacje?

10.  Bilet kolejowy do Gdańska kosztuje 54 zł. Jeżeli kupujesz bilet w dwie strony płacisz o 15% mniej. Ile zapłacisz gdy kupisz jednorazowo bilet z Wrocławia do Gdańska i z Gdańska do Wrocławia?

 

C)    Remonty

 

1.      Metr kwadratowy wykładziny dywanowej waży kilograma. Ile waży wykładzina prostokątna o wymiarach 4m x 2,5 m?

2.      Do wyremontowanego pokoju  kupiono prostopadłościenne akwarium o wymiarach 1 m x 50 cm na 60 cm. Akwarium wypełniono wodą w 60%. Ile litrów wody wlano do akwarium?

3.      Na podłodze w pokoju położono dywan w kształcie rombu. Jedna z przekątnych dywanu wynosi 2m a druga jest o dłuższa od pierwszej. Ile metrów kwadratowych wynosi powierzchnia dywanu. Czy zmieści się on w prostokątnym pokoju o wymiarach 3m x 4 m.

4.      Pomalowano trzykrotnie sufit sali widowiskowo - sportowej. Sufit ma kształt prostokąta o wymiarach  82 m x 50 m. Puszka farby wystarcza na pomalowanie 15 metrów kwadratowych powierzchni. Ile puszek farby potrzeba na pomalowanie tego sufitu? Puszka farby kosztuje 16 zł. Jeżeli zakupi się co najmniej 270 puszek otrzyma się rabat w wysokości 15%. Ile kosztowała farba?

5.      Pan Fantazjański ma fantastyczny pokój. Ma on kształt prostopadłościanu o wymiarach  8m x 6,5 m x 3 m. W pokoju tym na ścianach umieszczono trzy okna jedno w kształcie równoległoboku o podstawie 2m i wysokości 1,5 m, drugie w kształcie trójkąta prostokątnego o przyprostokątnych 2m i 1,5 m, a trzecie w kształcie trapezu równoramiennego o podstawach 1,5m i 0,5 m i wysokości 0,8 m.  Drzwi do pokoju są prostokątem o powierzchni o 10% mniejszej niż powierzchnia okna w kształcie równoległoboku. Właściciel chce pomalować ściany i sufit pokoju. Ile wynosi powierzchnia , którą należy pomalować? Wynik podaj w metrach kwadratowych.

6.      W skali 1: 2000 wymiary prostokątnego ogródka wynoszą 4 cm x 1,6 cm. Szerokość bramki wejściowej stanowi 5% długości ogródka. Właściciel chce ogrodzić działkę siatką. Ile metrów siatki należy kupić?

 

Do góry